Ипотечните лихви намаляват, но натискът за заеми остава
Няколко заемодатели намаляват лихвите си по новите фиксирани ипотеки в петък, предлагайки искрица надежда на изпадналите в затруднено положение кредитополучатели.
Barclays, HSBC и TSB ще намалят леко ставките за нови сделки, но кандидатите все още са изправени пред много по-високи разходи, отколкото мнозина са свикнали.
Новите данни показват, че повече хора изпитват затруднения да погасяват задълженията си. Броят на собствениците на жилища, изправени пред първия етап от процеса на обратно притежание, се е увеличил.
Ефектът се усеща и от наемателите, казват благотворителни организации, тъй като финансово затруднените наемодатели засилват изгонванията без вина.
Несигурност на лихвения процент
Лихвеният процент по фиксирана ипотека не се променя, докато сделката не изтече, обикновено след две или пет години, и бъде избрана нова, която да я замени. Бездействането би оставило хората на променлива ставка, което е много скъпо.
Около 1,6 милиона съществуващи кредитополучатели имат сравнително евтини сделки с фиксиран лихвен процент, които изтичат тази година.
Кредиторите правят чести промени в лихвените проценти по нови сделки, тъй като техните собствени разходи за финансиране са се изместили.
Несигурността относно това кога и колко често Bank of England ще намали референтната си лихва доведе до многобройни промени.
Очакванията обаче се повишиха за намаляване на лихвите от страна на банката през юни, което сега може да се отрази в лихвите по ипотечните кредити.
Въпреки това, натискът върху собствениците на жилища да правят по-високи изплащания - в момент, когато други сметки и цени са се повишили - е показан в новите данни.
Исковете за притежание на ипотека от заемодатели, което е първият етап от процеса на възстановяване на собствеността, са се увеличили с 28% в Англия и Уелс през първите три месеца на годината в сравнение със същия период година по-рано.
Това е най-високото ниво от 2019 г. насам, сочат данните на Министерството на правосъдието.
Много от тези случаи няма да доведат до отнемане на жилище и действителните числа остават много ниски в сравнение с предишни периоди на високи лихвени проценти.
През първото тримесечие на годината имаше 5182 искове за притежание и само 759 отнемания - 4% увеличение спрямо предходната година.
Кредиторите се стремят да задържат хората в домовете си, за да избегнат скъпия процес на обратно притежание. Съдилищата също им казаха, че възстановяването на собствеността трябва да се използва само като последна мярка.
Криза за наематели
Наемодателите също са изправени пред увеличени разходи от по-високите лихвени проценти по ипотеките, а исковете за притежание срещу наемодателите нарастват.
Жилищната благотворителна организация Shelter също каза, че данните от Министерството на правосъдието показват, че повече наематели са изправени пред изгонване без вина в Англия.
През първите три месеца на годината са започнали 7863 процедури за изгонване без вина, се казва в съобщението.
Юридическата асоциация, която представлява адвокатите, призова правителството да разшири правната помощ, която помага на хората, които се обръщат към съда с разходите за правни съвети.
Неговият президент Ник Емерсън каза: „Загрижени сме за броя на хората, които са изложени на риск да останат без дом.
„С кризата с разходите за живот и високите лихвени проценти мнозина се борят с наеми и ипотечни плащания и са изложени на риск да загубят домовете си. Най-често правната помощ е единствената им надежда, но тя остава недостъпна."